Amazon & Shopify Dropshipping Ödeme Almak

Sanırım Türkiye’de yaşayan, herkesin muzdarip olduğu can sıkıcı bir konudur bu ödeme alma konusu. Bir sürü soru işareti var kafalarda. Tabi bu soruları ücretli ya da ücretsiz cevaplayan birçok kişi var.

Ben bu işin profesyoneli değilim. Başımdan geçenleri ve yaşadığım tecrübeleri anlatırım. Belki işine yarayan olur. Dolayısıyla vereceğim bilgiler ücretsizdir 🙂 Tamamen benim bizzat yaşadıklarımdan edindiğim bilgi ve tecrübelere dayanır.

Öncelikle amazon açılış suspendi malum meşhur. Çok az kişi bu açılış suspend sillesini yemeden hesabını açmıştır onlarda ya amerikada yaşıyordur ya da herşeyi tam, bilgisi de tam kişilerdir ki bu halde bile zor sanırım.

Bu meşhur amazon açılış suspendi ile alakalı merak edilenleri şu yazıda detaylı bir video ile açıklamıştım. Bu arada youtube kanalıma abone olursanız zaman zaman bu açılış suspendi videosu tadında, tecrübelerimi aktaracağım videolarım olacaktır. Tabi programlama eğitimleride belli bir formatta yayınlanıyor olacak. İşe yarar bir içeriği olacaktır. Konumuza geri dönelim.

Amazonda ödeme alma kısmı kolay aslında. Bir hyperwallet ya da payoneer hesabını bağlayarak kolayca ödeme alabilirsiniz. Ancak shopify o kadar kolay değil. Lokasyon olarak Türkiye’de iseniz eğer. Güzel ülkemizde 🙂

Bu henüz kontrol edemediğimiz para akışı yüzünden birçok method kısıtlı, ya da Türkiye’de hizmet vermiyor. Shopify mağazamızı açtık. Ödeme alabilmek için biliyorsunuz ayarlar kısmında Payment Providers kısmında onlarca ödeme alma methodu çıkıyor. Manuel bile var. Ancak bizim işimize, hatta internetten alışverişte kimsenin işine yaramaz manuel. Kapıda ödeme ise dropshipping yapanların pek işine gelmez.

Shopify kullanıp, pazarlama yetenekleriniz üst düzeyse, ya da biraz kafayı çalıştırırsanız dropshipping modeli dışına çıkarsanız güzel işler yapılabilir. Ama konumuz burada dropshipping. Eğer dropshipping yapıyorsanız ;

Bireysel Kullanıcılar ( Individual )

Bireyselden kastım şirket kurmamış olanlar. Türkiye şartlarında çok farketmiyor. En azından dropshipping iş modelinde. Stripe hesabı açıp ( sahte bilgilerle tabiki 🙂 ) sahte bilgilerle açtığı bu hesabı ( ki onaylatmak çok zor. ) shopify mağazasına bağlayıp, buraya ödeme alan arkadaşlar var tabiki. Buraya aldığı ödemeleri de yine payoneer hesabına aktarıp oradan kendi türkiyedeki banka hesabına ya da payoneer kart ile herhangi bir atm üzerinden direkt olarak çeker bu arkadaşlar. Tabi her bir adımda %2 transaction bedeli ödendiğini biliyoruz. %2 stripe, %2 payoneer, %2 shopify alıyor toplamda %6. Eğer sorunsuz ilerlerse bile kârımızdan %6 kesinti ile yolumuza devam ederiz.

Ancak stripe bir müddet sonra zorla onaylatılan stripe hesabı sahte bilgilerle dolu olduğunu ya da sadece payoneer hesabına para aktarmak için açıldığını anlıyor ya da fark ediyor ve sizin hesabınızı kapatıyor. Belki uzun süredir bu yöntemle ödeme alanlar vardır ama güvenli bir yol değil bu. Kısacası bireysel iseniz ödeme alma işi çok zor. Ya şirketiniz varsa ? O zaman kolay mı peki ? Hayır yine kolay değil yine zor.

Şirket Sahipleri

Hadi bireysel kullanıcıları anladık. Fakat şirkete neden zor diyebilirsiniz. Farketmez istediğinizi diyin ama zor işte. Shopify ödeme methodu seçerken lokasyonunuza göre bulunduğunuz lokasyonda hangi ödeme yöntemleri geçerli ise en üstte gösteriyor biliyorsunuz. Eğer türkiyede iseniz garanti ve iyzico da görülüyor. Diyorsunuz ki şirketim var, herşeyi yasal olsun istiyorum. Vergimi ödemek istiyorum. Dropshipping yapmak istiyorum. İyzico alayım ( iyzipos ). Bireyselden farkım var iyzilinke mahkum olmak zorunda değilim. İyzipos alayım tertemiz işimi yapayım.

Öncelikle baştan başlayalım. Muhasebecinize dropshipping nedir anlatmak zorundasınız 🙂 Diyelim anlattınız ki çok zor değil anlatırsınız. Mevzuatta bunun yerinin olmadığını söylemesi muhtemel. Yani ülkeye mal girdisi yok. Çinden direkt olarak mesela kuzey amerikaya. Dolayısı ile faturanı neye keseceksin ? Mal girmiyorki ülkeye ihracat olsun. Boşluk olduğunu söylüyor. Tabi muhasebecinin tecrübesine de dayalı bu belki bir yolu vardır bilen biri vardır bilmiyorum. Yani vergimi ödemek istiyorum Türkiye’de şahıs şirketi sahibiyim dediğinde bile faturayı ülkeye girmeyen bir mala kesemeyeceğini söyleyebiliyor muhasebeciniz.

Peki diyorum tamam. Fatura falan kesmicem. Ama banka hesabıma yüksek miktarlarda para gelirse ve bu para dolar olursa ne olur ? Şahsınız üzerine bir şirketiniz olduğundan anında maliye tarafından incelemeye girer hesabınız. Yani bana muhasebecimin söylediği bu. Belki daha tecrübeli bir muhasebeci yasal bir yolu vardır ve biliyordur. Bunu bilmiyorum dediğim gibi bu benim yaşadıklarım. Benim tecrübelerim.

En sonunda diyorsunuzki ya herşeyi boşver ben iyzipos alayımda sonrasında düşünürüz paranın hesabını vermeyi. Hele bir kazanalımda. İyzico yönetimi ile vergi levhanıza kadar paylaşıyorsunuz ve başvuru süreciniz olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Çünkü dropshipping iş modelini onlarda desteklemiyor. Payu ve garanti sanal pos yıllık 600TL bedel alıyorlar. Ödemeyi göze aldınız diyelim garanti sanal pos her önüne gelene vermiyor. Mesela uzun süredir garanti bankası ile sorunsuz çalışıyor olmanızı bekliyorlar. Gerçi eminim onlarda dropshipping iş modelini desteklemeyeceklerdir.

Payu ise başvuru sürecini uzattıkça uzatıyor birsürü evrak istiyor gönderiyorsunuz ve sonunda reddediyor. Onlarda çünkü dropshipping iş modelini desteklemiyorlar.

Bunu desteklememeleri aslında çok normal. Bu şirketlerin kabahati değil. Devlet kademesinde onlarda bunun hesabını veremiyorlar. Devlet para akışını kontrol etmek ister. Paypal vb. sistemler bu yüzden Türkiye’de kullanılamıyor. Bunları denetleyebilecek altyapıya sahip değiliz. Zamanla düzelecektir ama Türkiye’de dropshipping çok zor zanaat. Bakın imkansız demiyorum çok zor diyorum. Bu işi yapan yüzlerce insan var. Yapıldımı yapılıyor.

VPN benzeri birşeyle paypal hesabıda açabilirsiniz. Ama bu da paypal express checkout için oluyor. Yani müşteriniz paypal hesabı varsa ödeme yapabiliyor. Bir kredi kartı formu çıksın mağazamda ve herhangi bir kredi kartı olan kişiden ödeme alayım diyorsanız paypal payflow gerekiyor. Bunun içinde upgrade etmelisiniz hesabınızı. Bu da yaş yani anlayacağınız.

Ancak normal e-ticaret yapacaksanız shopify gerçekten biçilmiş kaftan. İyziposta alabilirsiniz diğer alterntifleride deneyebilirsiniz. Çok kolay ve hızlı bir şekilde hemen işinize odaklanabilirsiniz.

Türkiye’de Sorunsuz Dropshipping

Türkiye’de sorunsuz dropshipping için ne yapabiliriz diyorsanız açık ve net. Amerika’da şirket kurmalısınız. 150$ ile 500$ arası rakamlara hızlıca Amerika’da şirket kurabilirsiniz. Google’a yazın ve bakın bir sürü danışmanlık veren firma var bu konuda.

EIN numarası, sanal adres, telefon numarasına kadar veriyor çoğu firma. Bunlara sahip olduğunuzda bir stripe hesabı açıp stripe kart talep edebiliyorsunuz. Sonrasında stripe ile ödeme kabul edebiliyorsunuz mağazanızdan.

Eğer şirket kurduracağınız bulduğunuz danışmanlık firmanız telefon numarası sağlamıyor ise TalkU kurabilirsiniz. Yıllık 1$ gibi cüzi bir bedele Yurtdışı telefon numarası sahibi olabiliyorsunuz ve sms alabiliyorsunuz.

Eğer bildiğiniz başka şeyler var ise, ya da söylediklerime itirazı olan var ise yazsın. Birbirimizi düzeltelim doğruyu bulalım. Dediğim gibi ben bu işin profesyoneli değilim. Ben bir yazılım uzmanıyım. Bu benim ek olarak uğraştığım bir iş. Uzmanlaşmaya gayret ediyorum zamanla yeni pazarlama metotları geliştiricem ve uzmanlaşıcam ama şimdi değil. Ben şimdi sadece başımdan geçenleri yazdım. Kendi yaşadığım tecrübeleri aktardım. Umarım işinize yarar.