İstekleriniz mi ? Hayal Gücünüz mü ?

Emile Coue isimli bir psikoloğun görüşü; istekleriniz ile hayal gücünüz çatışırsa kazanan mutlak olarak hayal gücünüz olur. Buna ters etki yasası denir.

Çok güzel bir örnek ile bu durumu izah edelim. Yerde duran dar bir tahta üzerinde yürüdüğünüzü düşünün. Tahta yerde olduğu sürece sorun yok. Çok kolay bir şekilde üzerinde yürüyebilirsiniz.

Ancak bu tahta, yerden yüksekte olursa mesela 5 metre yüksekte iki duvar arasında asılı ise bu çok daha zor olacaktır. Tahta üzerinde karşıdan karşıya geçmek isteğinize, düşme korkunuz ağır basardı. Yani hayal gücünüz isteğinizin önüne geçerdi. Muhtemelen karşıya yürüyemezdiniz.

Aşağıya olan yüksekliği düşünmemeye çalıştıkça daha çok aklınıza gelir.

Başka bir örnek ile beyaz bir ayı düşünmeyeceğim cümlesini hayal ederseniz. Beyaz ayı fikri zihinde baskın hale gelir. Yani hayal gücünüz isteğinize galip gelir. Hayal gücünüz, isteklerinizden daha güçlüdür.

Bilinçaltınız, çelişen bu 2 ifadeden güçlü olanı kabul edecektir.

İrade gücünüzü kullanarak bilinçaltınıza bir fikri kabul ettiremezsiniz. Ters tepecektir. Sizi başarısızlığa mahkum edecektir.

Peki bu durum nasıl engellenir ? Yani isteklerimizin hayal gücümüz ile çatışmasını nasıl önleyebiliriz ?

Bütün çabayı minimuma indiren uyku haline geçerek istekleriniz ile hayal gücünüzün çatışmasını engelleyebilirsiniz. Uykudan hemen önceki vücudun ve zihnin gevşeklik hali bilinç büyük ölçüde geri çekilir. Bilinçaltınıza birşey aşılamak için en uygun zaman uykudan hemen önce ve uyandıktan hemen sonradır.

Bu aşamalarda isteklerinizi engelleyen olumsuz düşünceler kendini göstermemektedir. İsteğinizin yerine geldiğini hayal ettiğinizde, yani sonucun resmini tüm detayları ile zihninizde canlandırdığınızda isteğiniz hayata geçecektir.