WordPress ile Dropshipping { PRO }

Shopify ile dropshipping gerçekten mükemmel. Böylesine güçlü bir altyapı ile dakikalar içinde mağazanızı kurup ürünlerinizi satmaya başlayabiliyorsunuz. Türkiye’de olup ödeme alma yöntemi sizin için sorun değilse tabi. Yani bu sorunu çözdüyseniz.

Ancak çözemediyseniz, biraz daha profesyoneller için, yani programcılar, ya da ucundan web işleri ile ilgilenenler için wordpress kullanarakta dropshipping yapabilirler.

Bunun için bir hosting ve domain satın alıp içerisine wordpress içerik yönetim sistemini kurduğunuzu farz edelim. Woocommerce eklentisini bilmeyeniniz yoktur sanırım wordpress için.

Buradaki farkımız oberlo yerine ezusy isimli bir aracıdan işimizi yürütüyor olacağız. Ücretli bir hizmettir ama oberlo kadar yetenekli.

WordPress kurduğunuzu farzederek devam ediyorum. Eklenti yükleme kısmından woocommerce yazarak aratıyoruz ve eklentiyi kuruyoruz.

Woocommerce kurunca navigasyona 2 adet link eklenecektir. Woocommerce ve Products.

Şimdi sıra ezusy kurulumuna geldi. Kurulum derken kast ettiğim üyelik. Ezusy oberlodan ilham alarak geliştirilmiştir. Ezusy websitesine giderek bir üyelik oluşturmalıyız.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz plan 150 ürüne kadar mağazanıza ekleme ve ayda 50 ürüne kadar sipariş verebilme özelliğine sahiptir. Oberlo ücretsiz planından biraz daha düşük. Tabiki ücretini ödeyerek farklı planlar da satın alabilirsiniz oberloda olduğu gibi. Ezusy için planlar aşağıdaki gibidir.

Planınızı seçip sonraki sayfaya gittiğinizde aşağıdaki gibi sizden hesap oluşturmanızı isteyecektir. Bilgileri doldurun ve devam edin.

Onay sayfası yeterince basit ve Ezusy ayrıca size bir onay e-postası gönderir. Devam etmek için Use Ezusy Now butonunu tıklayın.

Şimdi chrome eklentisi kuracağız tıpkı oberloda olduğu gibi. Şu linkten ilgili chrome eklentisini kurabiliriz.

Chrome’a ekleyelim ve eklentiyi çalıştıralım.

Şimdi dashboard’a geleceğiz. Ayarlar sekmesine tıklayıp mağaza url gireceğiz. Yani domainimizi.

Sonra ise connect butonuna tıklayıp mağazamızı bağlayacağız. Aşağıdaki gibi izin ekranı gelecek ve izin vereceğiz

Onayladığınızda Ezusy dashboard’a geri döneceksiniz ve ayarlar kısmına key ve secret değerlerini atayacaktır.

Artık mağazanız ezusy’ye bağlı. Satmaya hazırsınız. Aliexpress içinden oberlodaki gibi hızlıca ürün import edebilirsiniz.

Tıpkı oberloda olduğu gibi önce import listinize ürünleri aktaracaksınız. Daha sonra fiyat vs ayarlarını yaptıktan sonra mağazada yayınlayacaksınız. Yani direkt olarak aliexpress üzerinden mağazaya eklemek yok. Önce import liste aktarım yapılır sonra siz mağazanıza eklersiniz. Aynı oberloda olduğu gibi. Aşağıda görüldüğü gibi;

Mağazanıza ürünlerinizi ekledikten sonra navigasyondan Products linkine tıklayın. Orada eklediğiniz ürünleri göreceksiniz.

Aşağıda da örnek bir ürün detay sayfası var. Tabiki bu görünüm sizin temanıza göre değişir. Nasıl ? Fena değil değil mi ?

Aliexpress yerine başka tedarikçilerle de çalışabilirsiniz. Ancak bunu manuel yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yine de ücretli woocommerce dropshipping eklentisi işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak ezusy ile aliexpress ikilisi hem daha az masraflı hemde çok etkili gibi geliyor bana. Sizce nasıl ?